VSD Kompresör İnvertör Teknolojisi

Elektrik motorunun ürün etiketinde yazan çalışma hızı 50 Hz ve 380 Volt’ta çalışırkenki hızı gösterir. Bu hız sabittir. Bunu değişteremezsiniz çünkü Frekansımız ve Voltajımız sabittir.

Frekans Rpm İlişkisi : 50 Hz 2950 rpm
  25 Hz 1475 rpm

Halbuki standart motorlar 50 Hz veya 60 Hz ile çalışır. Genel motorlar invörtör sayesinde 400 Hz’e kadar çalışabilir. Vortex Variable Speed Drive (Değişken Hızlı Sürücü) (VSD) kompresörleri Alman KEB Frekans İnvertörleri kullanır.

VSD Kompresörlerin Avantajları

Elektrik Maliyetleri Profili :

50 Hz 2950 rpm 22 kW 100 € Elekrik Maliyeti.
25 Hz 1475 rpm 11 kW   50 € Elekrik Maliyeti.

Vidalı Kompresörler tam kapasite ile çalışır, iki basınç noktası arasında yük kontrolü yoktur. Maksimum basınca ulaşıldığına, kompresör yükü boşaltır. Ortadan-düşüğe hava talebi periyoları sırasında, yüksüz güç enerji ısraflarına neden olabilir.

VSD ile enerji maliyetini düşürürsünüz çünkü gereksiz yere enerji üretilmez, Vortex VSD enerjiyi %35 yada daha fazlaya kadar düşürebilir. Kompresörün genel maliyetini %25 oranında azaltabilir.

VSD ile Kontrollü Maliyetler
Enerji tüketimi    Hava Talebi
Zaman

İlk başladığında, elektrik motorları normal çalışmasına göre 4 kadar daha fazla akımla çalışır. Bu durum firmanın trafosuna zarar verebilir. Kompresör için trafo kapasitesi sabittir. İlk başladığında, diğer elektik ekipmanları kısa bir süreliğine kesilebilir. Yani elektrik kullanımı diğer makinelere zarar verebilir. Değişken hızlı sürücü kompresörler bu durumu soft-start fonksiyonu ile önlerler.

Kompresör Fonksiyon Profili :
Kompresörün ürettiği maksimum basınç sabittir. Belirlenmiş basınç bir dizi işlemden sonra sağlanır. Vida kasnağı, Elekrik Motor Kasnağı boyutları, bu belirlenmiş basıç için seçilir.

Vidalı kompresörler için, elektrik motorunu saatte sadece 10 defa kapayıp açabilirsiniz. Elektrik motorunun ömrü bu kritere göre hesaplanır. Ama VSD kompresörler için bu sayı sonsuzdur.

Kompresör kasnakları başlangıçta yüksek mekanik gerilmelerle kaplıdır, bu olay VSD kompresörler için geçerli değildir. Soft-start (yumuşak-başlangıç) özelliği bunu sağlar.

Vortex VSD Kompresörlerini tercih etmek için bir çok neden bulabilirsiniz.